Jesenné prázdniny sú v dňoch 30.10. - 31.10.2024. Začiatok vyučovania po prázdninách je v pondelok 04.11.2024. Pokojné prázdninové dni a veľa jesenného oddychu!
EURÓPSKY DEŇ rodičov a škôl
29.10.2024 sme otvorili dvere našej školy a s radosťou sme privítali vzácnych návštevníkov - rodičov, starých rodičov, súrodencov našich žiakov. V rámci Európskeho dňa rodičov a škôl každoročne organizujeme otvorené vyučovacie hodiny, aby aj dospelí mohli nazrieť do školského dňa svojich ratolestí. Po veľkej prestávke sa vždy začínajú tvorivé dielničky, pri ktorých nemohli ani tento rok chýbať šikovné ruky a rady mamičiek, oteckov, babiek, dedkov, sestier, bratov...Dočkali sme sa aj vzácnej návštevy - prišla nás pozrieť pani primátorka JUDr. Alexandra GIECIOVÁ a prednostka MsÚ Ing. Mgr. Viera BÚTOROVÁ. Tento deň sme ocenili aj najkrajšie vyzdobené triedy - I. A a V. A. Žiaci týchto tried si pochutili na sladkej torte, ktorú im osobne doniesla pani riaditeľka Mgr. Zuzana Jenisová. Okrem toho sme pripravili aj ochutnávku zdravých nátierok. Deň sa veľmi vydaril a ĎAKUJEME VŠETKÝM, ktorí ste sa na tejto peknej akcii zúčastnili a všetkým, ktorí ste ju zorganizovali. FOTO: Európsky deň rodičov a škôl - 29.10.2024.
NOC V ŠKOLE
28.10.2024 naši deviataci prežili spolu Noc v škole. Táto aktivita sa dá u nás prežiť iba raz za deväť rokov, preto sa všetci na túto udalosť veľmi tešili. Príchod do školy bol už od 18:30. V kuchynke školy si vypočuli, čo všetko ich v túto magickú noc čakalo. Po tomto úvode sme sa presunuli do telocvične, kde sa deti zúčastnili zaujímavých a hlavne veselých súťaží za sprievodu hudby, ktoré pre ne pripravili pani vychovávateľka Anna Figúrová a pani učiteľka Mgr. Ivana Komová. Na všetky aktivity celý čas dozerala pani učiteľka Mgr. Zuzana Sigetová a triedna detí deviateho ročníka – Mgr. Beáta Kereková. Po súťažiach deti čakala výdatná večera a presunuli sme sa k hlavnému bodu noci – hľadaniu ukrytého „pokladu“ v tmavých zákutiach školy, kde na hľadajúcich z každého tmavého miesta číhal nejaký duch či strašidlo. Úlohou detí bolo nájsť všetkých desať kusov ukrytého pokladu, prekonať strach z prízrakov a duchov školy a vrátiť sa do kuchynky s úlovkom. Nie každému družstvu sa to darilo bez problémov. Nočná škola bola naozaj strašidelná, jej múry vydávali zlovestnú hudbu a strašidiel a duchov v nej behalo ozaj dosť. Po splnení úloh sa deti dozvedeli výsledky úspešnosti a pozreli si veselú komédiu pred spaním. Po druhej hodine v noci sa pomaly zaspávalo. Ráno čakali v kuchynke na deti výdatné raňajky, a pri spoločnom rozhovore - dobrý pocit zo spoločne strávenej zábavnej aktivity, na ktorú deti určite nikdy nezabudnú. FOTO: NOC V ŠKOLE - 28.10. a 29.10.2024 (Mgr. Zuzana Sigetová, Mgr. Beáta Kereková)
Srdečne pozývame:
VYČISTILI SME T O
Dňa 24.10. 2024 žiaci našej školy spolu s pani učiteľkami počas tretej vyučovacej hodiny spoločne vyčistili areál našej školy a sídlisko „F“. Zapojili sme sa do jesennej akcie nášho mesta „Upracme TO“. Urobili sme niečo pre svoje okolie, prírodu, pre seba. (Mgr. Marianna Habajová, foto Mgr. Zuzana Babulicová)
17
POZVÁNKA
ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA ŠKOLY
Aj tento školský rok 2024/2025 sme sa zapojili do 15. ročníka česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy s témou: Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat. Našou partnerskou školou sa stala Základná škola Šarišské Dravce z východného Slovenska, kam sme odoslali balík s vytvorenými záložkami a malým darčekom. Na hodinách slovenského jazyka a literatúry sme vytvorili 90 kusov záložiek. Tešíme sa na zásielku od našej partnerskej školy z východného Slovenska! (Mgr. Lucia Štefkovičová, školská knihovníčka)
Olympiáda zo SJL - školské kolo
Dňa 18. októbra 2024 si žiaci 8. a 9. ročníka preverili svoje vedomosti zo slovenského jazyka a literatúry v školskom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry kategórii C. Porota v zložení PaedDr. Eva Dzurková, Mgr. Martina Bohmová a Mgr. Lucia Štefkovičová sčítala body a určili poradie prvých troch miest. 1. miesto – Ema Červená z IX. A, 2. miesto – Kristína Hrdá z IX.A, 3. miesto – Dominika Pirťanová z IX.A. Pamätný list za účasť dostali naši ôsmaci – Tamara Kertészová z VIII. A a Marco Aceto z VIII.B. Srdečne gratulujeme. Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry bude pokračovať okresným kolom, ktoré sa uskutoční 13.11.2024. Emke v ňom budeme držať palce. (Mgr. Lucia Štefkovičová)
HOVORME O JEDLE - téma „Chlieb, pečivo, cestoviny, obilniny, zemiaky“
Dňa 14. októbra 2024 sa naša škola opäť zapojila do XII. ročníka projektu HOVORME O JEDLE, ktorý je venovaný problematike potravín a výživy. Cieľom projektu je podporovať aktívnu účasť pri vzdelávaní detí o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu. Na daný deň bola vyhlásená denná téma „Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky“ a počas 3.-5. vyučovacej hodiny si naše pani učiteľky pripravili pre žiakov rôzne zaujímavé aktivity, ktoré súvisia s danou témou.
Od samého rána bolo cítiť atmosféru chleba už pri vstupe do školy. Dvaja šiestaci oblečení v ľudových krojoch vítali žiakov prichádzajúcich do školy pradávnym slovanským zvykom – chlebom so soľou.
Prváci sa naučili prostredníctvom rozprávky o kohútikovi, ako sa dostaneme od malého zrnka obilia až k chutnému a zdravému chlebu. Pani učiteľka vysvetlila, ako vzniká chlieb a spolu vytvorili krásne projekty.
Druháci sa ponorili do tajov cestovín a dozvedeli sa rôzne informácie o pôvode cestovín. Napokon si z rôznych druhov cestovín vytvorili zaujímavé obrázky v tvare zvieratiek a postavičiek.
Žiaci triedy III. A spolu s pani učiteľkou viedli rozhovor o celom procese výroby chleba v súčasnosti a v minulosti, ako sa využíva starší chlieb a že chlieb si treba vážiť. Žiaci si vytvorili obrázky a vymodelovali pečivo rôzneho druhu, ktoré využili v hre na obchod.
Trieda III. B si na videoukážke pozrela cestu od zrnka až po skutočný chlieb a svoje vedomosti si overili v pracovnom liste. Napokon si z modelovacej hmoty vyvaľkali cesto a zaplietli vianočku s vlastnou ozdobou navrchu.
Štvrtáci z vyhľadaných informácií na internetu zhotovili rôzne projekty o zemiakoch. Zistili aj, že zo zemiakov sa dajú vytvoriť krásne postavičky, figúrky, zvieratká.
Piataci sa naučili, že cestoviny sa okrem konzumácie dajú využiť aj na dekoráciu. Vyrobili si zaujímavé foto rámiky z kartónu a nádherne ozdobili cestovinami.
Žiaci 6. ročníka na internete vyhľadávali NAJ informácie o chlebe. Následne pripravili nástenku o zaujímavostiach, histórii a tradíciách chleba, ako aj o slovenských rekordoch v pečení chleba.
Siedmaci sa naučili rozoznávať obilninové zrná a spoznávať aj menej známe druhy obilnín. Vytvorili zaujímavé obilninové pexeso, čo môže poslúžiť aj ako výborná edukačná pomôcka na hodinách biológie.
Trieda VIII. A sa oboznámila s významom cestovín v zdravej výžive. Žiaci pripravili cestovinový šalát, ktorý všetkým chutil.
Žiaci z triedy VIII. B svoje kulinárske schopnosti využili v pečení 4 druhov chleba, ktoré sa vydarili a všetkým chutili. Navyše získali vedomosti o rôznych druhoch múky a ich využití.
Deviataci vytvorili krásnu mega kuchársku knihu so 17 receptami zo zemiakov, ktorú si môžu všetci návštevníci školy pozrieť.
Počas projektového dňa 2 šikovné deviatačky urobili medzi všetkými žiakmi anketu so šiestimi otázkami o chlebe a pečive a výsledky spracovali do grafov. FOTO: HOVORME O JEDLE - popis projektových aktivít 2024.
Veríme, že žiaci sa zabavili a pritom si odniesli cenné vedomosti a zručnosti o danej téme. (Mgr. Katarína Španková, koordinátorka školských projektov)
VÝZVA Jedeň deň bez sladkostí
16. októbra si pripomíname Svetový deň zdravej výživy. Výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie. Tento deň každoročne poukazuje na problematiku globálnej potravinovej bezpečnosti. Zdravá výživa je v stravovaní detí a mládeže prvým krokom v predchádzaní chorôb v dospelosti. Nezdravé stravovanie vedie k niektorým závažným ochoreniam ako sú ochorenia srdca, diabetes, vznik obezity, poruchy rastu a vývinu a iné.. A preto nezabúdajme preto na zásady zdravej výživy, stravujme sa pravidelne, denne konzumujme ovocie a zeleninu, dodržiavajme pitný režim, zvýšme príjem vlákniny, celozrnného pečiva a jedzme menšie porcie jedla. Ako pomôcka pri zdravom a správnom stravovaní nám môže poslúžiť tzv. potravinová pyramída. Podľa nej by 40 % nášho denného príjmu potravín mali tvoriť potraviny zo skupiny obilniny, chlieb, ryža a cestoviny, 35 % ovocie a zelenina, 20 % mlieko, mliečne výrobky, mäso, hydina, ryby, strukoviny a orechy, 5 % tuky, oleje a sladkosti. Samozrejme nesmieme zabúdať ani na dostatočný príjem tekutín. Takto si vybudujeme imunitu, zároveň povzbudíme nervový systém, minerálmi a vitamínmi posilníme organizmus.16. október nás vyzýva zdravo jesť. Každoročne si pripomíname tento deň výzvou: Jeden deň bez sladkostí. Skúsme sa teda zriecť zajtra - 17.októbra 2024 - akýchkoľvek sladkostí, čokolád, keksíkov, cukríkov, sladených nápojov, ale aj slaných pochutín. Nezaťažujme naše telo a ono bude fungovať tak, ako má. (Mgr. Martina Böhmová, koordinátorka prevencie)
Šarkaniáda v ŠKD
Šarkaniáda v ŠKD nám znovu skončila na výbornú. Prialo nám nielen počasie, ktoré bolo ako stvorené na púšťanie šarkanov, ale tiež atmosféra, vďaka ktorej sme sa všetci spolu skvelo zabavili. Deň bol plný smiechu, aktivity i pohybu a v neposlednom rade súťaží, v ktorých výhercovia dostali užitočné odmeny. Každý si z tohto dňa odniesol dobrý pocit a tiež malú pozornosť v podobe sladkosti. Mali sme obrovskú radosť z nadšenia detí, ale nesmierne nás potešila najmä vysoká účasť rodičov na našej Šarkaniáde. Všetkým zúčastneným patrí veľké ĎAKUJEME a tešíme sa na ďalšie stretnutie pri podobných akciách. FOTO: Šarkaniáda v ŠKD - 17.10.2024. (Vychovávateľky ŠKD)
ROVESNÍCKE UČENIE - biológia
Aj v tomto školskom roku pokračujeme v rovesníckom učení. Tentoraz siedmačky Sabinka a Veronika učili šiestakov. Téma hodiny bola - Blízki spoločníci človeka. Rozprávali o plemenách psov a mačiek. Sabinka si priviedla svoje dve štvornohé kamošky nemeckého ovčiaka Taru a 10-týždňové šteniatko belgického ovčiaka Elisu RotStern. Rozprávala nám o ich pôvode, ako sa o ne stará a keďže sa venuje športovej kynológii, všetky tri predviedli zopár kúskov, ktoré musia zvládať na súťažiach. Veronika nám svojho britského kocúra nemohla priniesť ukázať naživo, lebo ochorel. Tak nám o ňom aspoň porozprávala a odprezentovala prezentáciu, ktorú si pripravila. Šiestakom sa hodina veľmi páčila, nadšene obe dievčatá počúvali. (Mgr. Zuzana Babulicová, vyučujúca biológie)
10
EXKURZIA do hvezdárne
Dňa 15. októbra 2024 žiaci IV. A a V. A triedy navštívili Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci. Piataci si upevnili a rozšírili svoje vedomosti o vesmíre a vesmírnych telesách. Štvrtáci sa navnadili na učivo, ktoré ich v najbližšej dobe čaká na prírodovede. Najviac ich upútalo prostredie a technika planetária. Všetci pozorne počúvali rozprávanie o nočnej oblohe, o jej tajomstvách – o Mesiaci, hviezdach, planétach, kométach a súhvezdiach. Žiaci odchádzali z planetária s príjemnými zážitkami a dojmami. FOTO: Exkurzia do Hvezdárne a planetária Hlohovec - 15.10.2024. Učivo o Vesmíre nesklamalo ani tento rok. Výsledkom sú Slnečné sústavy, ktoré zdobia piatacku triedu. (Mgr. Zuzana Babulicová, Mgr. Lenka Habajová)
HOVORME O JEDLE - projektový deň
Takto sa dnes v pondelok 14.10.2024 máme v našej škole - pracujeme, vymýšľame, tvoríme, skúmame, miesime, pripravujeme, PEČIEME chlieb...DEŇ na tému: Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky. Viac o projekte Hovorme o jedle a našich aktivitách v ňom vás budeme priebežne informovať.
15
ROZPRÁVKOVÝ MUZIKÁL v Nitre
Máte radi rozprávky? My áno, a preto sme sa 11.10.2024 za jednou vybrali. Na siedmakov, ôsmakov a deviatakov v Divadle Andreja Bagara v Nitre čakalo predstavenie Povala, ktoré bolo tak trochu rozprávka a trochu muzikál. Povala je vtipný príbeh, v ktorom duchovia Lampáš, Decko, Ozembuch a princ z Lombardie hľadajú správnu povalu, kde sa majú stretnúť s Prievozníkom, aby ich odviedol na hviezdu večnej krásy navždy živých. Popri svojom dobrodružnom hľadaní spoznávajú dvoch zaľúbencov, susedu Babi, zákerného suseda, ale aj nechápavých a zábudlivých vyšetrovateľov. Príbeh je nadčasový a popretkávaný melodickými piesňami. Našich žiakov zaujal a zároveň aj pobavil. Tešíme sa na ďalšie zaujímavé exkurzie a výlety. (Mgr. Martina Böhmová, Mgr. Zuzana Babulicová)
BOJÍTE SA HADOV A PAVÚKOV? MY nie
Dňa 8.10. 2024 do našej školy zavítali majitelia FARMY MADAGASKAR Michal a Megi so svojimi zvieratkami. Priniesli nám ukázať mnohonôžky, pakobylky, strašilky, škorpióna, šváby, vtáčkara (tarantulu), gekona, agamu, korytnačky Lea a Ľuboša, pytóna tmavého a veľhada kráľovského, ktorý sa pred našimi očami zvliekal z kože. Dozvedeli sme sa veľa informácií odkiaľ pochádzajú, čím sa živia, koľko rokov sa dožívajú. Zodpovedali nám všetky naše otázky. A po pútavej prednáške sme si mohli niektoré z nich zobrať do rúk. Odvahu našli aj tí menej smelí. Bolo to veľmi príjemné dopoludnie, obohatené o exotické zážitky. ĎAKUJEME nášmu rodičovskému združeniu, ktorého prispením sme si mohli toto zaujímavé stretnutie s neobyčajnými zvieratami užiť. FOTO: Farma Madagaskar, stretnutie s exotickými zvieratami - 08.10.2024 (Mgr. Zuzana Babulicová, vyuč. biológie)
Zbierka Biela pastelka - vyzbierali sme...
Ďakujeme všetkým, ktorí akoukoľvek finančnou sumou prispeli na zbierku Biela pastelka. V našej škole sa podarilo vyzbierať 67 €. Sme vďační aj za milé slová, ktoré sme dostali do mailu:
"Do pokladničky č. 1 - 095 ste vo Vašej škole vyzbierali pekných 67,- €. Prispeli ste tým k výnosu v našom kraji, ktorý je opäť rekordný a to 29 721,43 €. Celorepublikový výnos v tejto chvíli ešte nepoznáme. Nesmierne nás však teší, že ZŠ na Gogoľovej ulici v Topoľčanoch dlhodobo podporuje Bielu pastelku, Len za posledných 6 rokov (2019 až 2024) ste vo vašej škole vyzbierali 364,81 €. Veľmi si vážime tejto pomoci, za ktorú Vám, Vašim žiakom a zamestnancom úprimne ďakujeme."
S úctou
Josef Zbranek
predseda ZO ÚNSS Nitra
ZVIERACÍ NÁVŠTEVNÍCI
4. októbra môže každý milovník zvierat so svojím miláčikom osláviť jeho veľký deň – Svetový deň zvierat. Táto tradícia sa začala už v roku 1931 v talianskej Florencii. Účel vyhlásenia je jasný, pripomenúť ľuďom, že zvieratá sú živé tvory a dôležitá súčasť našej planéty. Správanie ľudí k zvieratám teda má byť ohľaduplné a každý by sa mal vyvarovať akýchkoľvek prejavov týrania a obmedzovania zvieracej slobody. Šiestaci si tento v deň spestrili hodinu biológie projektovo a predstavili svojim spolužiakom svojich domácich miláčikov. O zvieratkách sme sa nielen rozprávali, ale niektoré s nami trávili dopoludnie v škole. (Mgr. Zuzana Babulicová)
18
Projekt OLEJKO CHRÁNI PRÍRODU
Naša škola sa zapojila do projektu „Olejko chráni prírodu“, ktorý sa usiluje o ochranu životného prostredia formou správneho nakladania s použitým kuchynským olejom, ktorý produkuje väčšina z nás pri príprave rôznych vyprážaných jedál.Za jeden rok sa na Slovensku vyprodukuje tisíce ton použitého kuchynského oleja. Ak budeme prepálený olej vylievať do výlevky, prírody alebo vyhadzovať do komunálneho odpadu, predstavuje to značné riziko nielen pre vodu, ale aj pre pôdu. Tvorba tenkej olejovej vrstvy medzi časticami pôdy a koreňovými systémami rastlín znižuje ich schopnosť prijímať živiny zo zeme. Navyše sa znečisťujú aj podzemné vrstvy a podložia vôd, čo ovplyvňuje kvalitu pitnej vody. Vedeli ste, že 1 deciliter oleja dokáže znečistiť až tisíce litrov vody? Ako môžete správne a zodpovedne likvidovať použitý olej? Olej po vyprážaní necháte vychladnúť, cez sitko a lievik prelejete do čistej plastovej fľaše a poriadne uzatvoríte. Fľašu s použitým kuchynským olejom vložíte do určenej nádoby, ktorá sa nachádza v areáli školy pri kontajneroch na komunálny odpad. Pozor, neodporúča sa do nádoby vkladať olej v sklenených fľašiach, pretože sklo sa môže pri manipulácii rozbiť a ohroziť zdravie. Do jednej fľaše môžete zbierať všetky druhy použitých rastlinných olejov a živočíšnych tukov, taktiež aj nálev z niektorých potravín, napr. sušených paradajok, konzervovaných rýb, či syrov. Odpad v podobe použitých olejov a tukov je znovu použiteľnou surovinou, ktorú je možné využiť pri výrobe biopalív, čo je šetrnejšie k životnému prostrediu. Ďakujeme, že chránite životné prostredie. (Mgr. Katarína Španková, koordinátorka školských projektov)
OVOCNÉ POPOLUDNIE v ŠKD
Popoludnie plné dobrôt, zábavy aj poznávania. To bolo naše ovocné popoludnie, na ktorom sme spoznali vitamíny, ich rozdelenie a dôležitosť pre našu imunitu. Vitamínová abeceda, ako si ju žiaci sami nazvali, bola plná nových poznatkov. Dozvedeli sme sa, kde ich nájdeme, ako ovplyvňujú našu imunitu, prečo ich potrebujeme a ako sa prejavuje, keď ich nemáme dostatok. Po teoretickej časti prišla časť praktická. Jej úlohou bolo preveriť naše zmysly. Žiakom vitamíny nielen voňali, ale hlavne chutili. Dokonca aj tie, ktoré doteraz vraj nemali rady. Tešíme sa z ich radosti, ktorú im spoločne strávené popoludnie prinieslo. FOTO: Ovocné popoludnie v ŠKD - 27.09.2024 (Tím ŠKD)