Náplň práce školského psychológa
Poradenstvo – poskytuje konzultácie žiakom, učiteľom a rodičom. Poradenstvo sa týka rôznych oblastí (voľba povolania, výchova, správanie). Úzko spolupracuje s poradenskými inštitúciami a výchovnou poradkyňou.
Prevencia – pozoruje žiakov v triedach za účelom odhalenia problémových žiakov. Realizuje rôzne programy, ktorých cieľom je predchádzať vzniku problémov, napr. prevencia šikany, kyberšikany a závislostí, besedy na témy Bezpečný internet, Poruchy príjmu potravy atď.
Intervencia– v spolupráci so zúčastnenými stranami (žiak, rodič, učiteľ, špeciálny pedagóg) sa snaží eliminovať negatívne prejavy správania u žiaka a posilňovať jeho pozitívne stránky a motiváciu. Pracuje tiež s triednymi kolektívmi, aby viedol žiakov k akceptácii „inakosti“ a pochopeniu toho, že každý z nás je jedinečný. Snaží sa posilňovať pozitívny vzťah žiakov ku škole.
- Diagnostika – s využitím psychodiagnostických metód poznáva osobnosť žiaka, jeho schopnosti a záujmy. Sleduje úroveň školskej spôsobilosti detí vstupujúcich do školy a participuje pri zápise detí do 1. ročníka. Realizuje depistážne vyšetrenia detí (ADHD, ADD, Poruchy učenia).